Nordwind Airlines Hakkında

Rusya menşeli bir havayolu şirketi olan Nordwind Airlines, 2008 yılından beri hizmet veriyor. Merkezi Moskova’da Sheremetyevo Uluslararası Havaalanı’nda olan Nordwind Airlines, 17 ülkede 75 şehre, 200’den fazla noktaya uçuyor. Avrupa, Ortadoğu, Afrika, Güney Amerika, Asya kıtalarına birçok yolcu taşıyan havayolu şirketi, genellikle Moskova, Sochi, St. Petersburg, Ufa, Rostov, Kaliningrad, İstanbul, Antalya, İzmir, Dalaman, Bodrum gibi noktalara uçuş gerçekleştiriyor. İstanbul’dan birçok şehre direkt uçuşları bulunan Nordwind Airlines, Türkiye’ye uçuşlarında hem tarifeli hem de charter olarak farklı seçenekler sunuyor. Zamanla uçak filosunu genişleten şirket 36 uçağıyla hizmet veriyor.

 Nordwind Airlines Check-In İşlemleri

Nordwind Airlines’da bilgisayar ya da mobil cihaz aracılığıyla internet üzerinden, uçuş numaranız ve uçuş tarihinize göre hızlıca check-in işlemlerinizi yapabilirsiniz. Check-in süresi havaalanlarının özelliklerine göre farklılık gösterebiliyor. Yanında evcil hayvan veya silah bulunduran yolcuların havalimanına gelerek check-in yapması gerekiyor. Özel yardıma ihtiyaç duyan yolcuların da havalimanında bizzat kendisinin check-in yapması gerektiğini hatırlatalım.

Uçak yolculuğunuz için tercih ettiğiniz ek hizmetlerin bedelini çevrimiçi check-in işlemleri sırasında ödeyebilirsiniz. Belgrad, Berlin, Bişkek, Cayo Coco, Duşanbe, Dusseldorf, Gümrü, Hamburg, Osh, Sharjah, Zagreb, Zanzibar havalimanlarından yapılan uçuşlar için çevrimiçi check-in yapamayacağınızı belirtmek isteriz.

Çevrimiçi check-in yapmış olsanız dahi güvenlik kontrolü, gümrük kontrolü gibi tüm zorunlu uçuş öncesi prosedürlerden geçmek için yine de havalimanına birkaç saat önceden gelmenizi tavsiye ediyoruz. Dilerseniz havalimanında da check-in işlemlerinizi tamamlayabileceğinizi unutmamalısınız. Uçağınızın kalkmasına 40 dakika kalana kadar check-in işlemlerinizi bitirmiş olmalısınız.

 Bagaj Hakkı ve Ücretlendirme

Nordwind Airlines’da normal ve kabin/el bagajı hakkı veriliyor. Düzenli uçuşlarda ekonomi tarifeleri için normal bagajda boyutları 203 santimetreyi geçmeyecek şekilde 20 kilogramlık bir adet parçanın ücretsiz taşınmasına izin veriliyor. Business Class’ta ise yine boyutları 203 santimetreyi geçmeyecek şekilde 30 kilogramlık bir veya iki parça ücretsiz taşınabiliyor. El bagajı için ise toplamda 115 santimetrelik, maksimum 10 kilogram ağırlığında bir parça alabilirsiniz yanınıza. Fazla bagajınızın olması durumunda ekstra bagaj ödeneği alındığını belirtelim.

Nordwind Airlines, 8 kilograma kadar olan kuşlar, rehber köpekler veya görev köpekleri gibi evcil hayvanları taşıyabiliyor. Bilet satın alma işlemi esnasında havayolu şirketine bir evcil hayvan taşıma niyetinde olduğunuzu bildirmeniz gerekiyor. Hizmet bedelini ödemek ve veteriner kontrolünden geçmek için kalkıştan en az iki saat önce check-in kontuarına başvurmayı unutmamalısınız.

 Nordwind Airlines Koltuk Seçimi

Nordwind Airlines’da site üzerinden uçak bileti rezervasyonu yaparken ya da online check-in sırasında koltuk seçimi yapabilir, kendinize en uygun olan yeri ayırtabilirsiniz. Ekonomi ve business sınıfındaki koltuklardan birini tercih edebilirsiniz. Ekonomi sınıfındaki konforlu olarak nitelendirilen koltuklar uçağın ilk koltuklarıdır ve bu koltuklarda yüzde 40 daha fazla bacak mesafesi bulunuyor. Uçağa binişte ve inişte zamandan tasarruf etmek istiyorsanız bu koltukları tercih edebilirsiniz. Business Class’taki koltukların tamamı ise hakiki deri malzemeden yapılmış ve ekonomi sınıfına göre daha fazla genişliğe sahip. Seyahatinizin biraz daha konforlu olmasını istiyorsanız Business Class’tan koltuk seçimi yapabilirsiniz. Fakat koltuğunuzu seçmek için 24 ile 11 saat arasında işlem yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

 Nordwind Airlines Diz Mesafesi

Nordwind Airlines’ta ekonomi sınıfı ve Business Class koltukları arası mesafe konfora bağlı olarak farklılık gösteriyor. Nordwind Airlines uçaklarında ekonomi sınıfındaki koltuklar yaklaşık 29 inç aralık ve 18 inç genişliğe, Business Class koltuklar ise 50-61 inç aralık ve 19-21 inç genişliğe sahip. Ekonomi sınıfında uzun mesafeli uçuşlarda koltuklar 3 x 4 x 3 veya 2 x 4 x 2 şeklinde, kısa mesafeli uçuşlarda 3 x 3 biçiminde, Business Class koltukları ise 2 x 2 x 2 şeklinde düzenleniyor.

 Nordwind Airlines Yiyecek, İçecek ve İkram

Nordwind Airlines’ta normal ve charter uçuş ile seyahat eden yolculara atıştırmalık ve sıcak yemek seçenekleri sunuluyor. Tüm uçuşlarda alkolsüz içecekler ücretsiz olarak temin ediliyor. Nordwind Airlines ile yolculuk edenlere uçak büyüklüğüne bağlı olarak yemek siparişi verme imkanı sağlanıyor. Bu imkandan yararlanmak istiyorsanız tercih ettiğiniz atıştırmalıkları, sıcak yemekleri, içecekleri ve özel yemekleri mutlaka kalkıştan en az 24 saat önce sipariş etmeniz gerekiyor. Eğer bebeğinizle seyahat edecekseniz bebek mamaları için kalkıştan en az 48 saat önce havayolu şirketine bilgi vermeniz icap ediyor.

Nordwind Airlines’ta ekonomi sınıfında kısa mesafeli uçuş gerçekleştiren yolculara sadece alkolsüz içecek ikramı, Business Class’ta kısa mesafeli uçuş gerçekleştiren yolculara ise alkolsüz içecek, sıcak yemek ve çay kahve servisi veriliyor. Uzun mesafeli uçuşlarda ise her iki sınıfa da alkolsüz içecek, sıcak yemek ve çay kahve ikramı yapılıyor.